Acrosmith Gymnastics participates in the USA Gymnastics Women’s Development Program. For the 2020-2021 Season, we have athletes competing Compulsory (Levels 2 – 5) and Optionals (Levels 6 – 10). 

 

Acrosmith Gymnastics participates in the AAU Gymnastics Program for our Xcel athletes, competing Bronze, Silver, and Gold.

 

USA Gymnastics Compulsory Team (Levels 2-5) competes January though April (for 2021 and 2022). 

USA Gymnastics Optionals Team (Levels 6-10) competes December through May. 

AAU Xcel Team (Bronze, Silver, and Gold) competes January through May.

 

We will hold tryouts in May 2021 for new Team Members for Compulsory levels and Xcel.

If you would like more information on our Team Program, please e-mail us at team@acrosmith.com

 


2019 – 2020 Championship Highlights (shortened season)

Compulsory State Championships

Our Compulsory athletes were able to compete at their State Championships in December, 2019.

Level 4 Champions

  • Addison B. – Vault
  • Makenna L. – Balance Beam

Level 3 Champions

  • Team Second Place
  • Mattie Mae Y. – Vault, Uneven Bars, Balance Beam, Floor Exercise, All Around
  • Vivian B. – Vault, Uneven Bars, Balance Beam, , All Around
  • Sawyer K. – Balance Beam

Level 2 Champions

  • Team Champions
  • Aria P. – Balance Beam, Floor Exercise
  • Joanie R. – Balance Beam, Floor Exercise, All Around
  • Evelyn C. – Balance Beam, Floor Exercise, All Around
  • Sydney H. – Balance Beam

2018 – 2019 Championship Highlights

2019 Easterns

Acrosmith Gymnastics is proud to be represented by Addison (Wormy) Rohdenburg and Gabby Wasson, both having earned their way to Easterns at the Level 9 Regionals meet in April.

The Level 9 Eastern Championships are the culmination of the Junior Olympic Level 9 competitive season, and features the nation’s top Level 9 gymnasts in the Eastern region. The Level 9 Eastern Championships were held in Kissimmee, Fla., at the Silver Spurs Arena.

Addison was 5th All Around (out of 29) and 3rd on Vault and Uneven Bars.

Gabby finished 3rd on Uneven Bars, 10th of Floor Exercise, and 14th All Around (out of 28). She was part of the Region 8 Eastern National Champion Team for her Age Division.

They are coached by Shawn Smolen and Katherine Clinkscales.


2019 Regionals – Levels 9 & 10

What a weekend at our Region 8’s Level 9/10 Regionals in Cartersville, GA. Gymnasts needed to qualify for Regionals with a minimum score at their State Championships. Acrosmith had three Level 9 gymnasts qualifying for the Level 9/10 Regionals. Qualifying for Easterns / Nationals is based on placement in each age division at Regionals.

Emma Grace Sargent – Best Meet all season with an All Around of 36.10. She is the first alternate for Easterns in her age division.

Emma Grace’s Instagram

Addison Rohdenburg (Wormy) – 1st Place Vault Champion, 3rd All Around, Eastern Qualifier

Gabby Wasson – 1st Place Beam, 1st Place All Around, Easterns Qualifier

Gabby’s Instagram


2019 State Championships – Levels 8-10, Xcel Gold

Level 8-10 / Xcel Gold State Championships

Level 9

  • Addison top Level 9 in the State, 1st on Vault, Bars, Beam, Floor, and All Around
  • Alana 1st on Floor
  • Emma Grace Regional Qualifier
  • Addison Regional Qualifier
  • Level 9 Team State Champions

 

 

 

 

 

 

Level 8:

  • Anelise 1st on Beam and Floor
  • Caitlyn Regional Qualifier
  • Lexi Regional Qualifier
  • Caroline Regional Qualifier
  • Anelise Regional Qualifier
  • Charlotte Regional Qualifier
  • Level 8 2nd Place Team

 

Xcel Gold

  • Genia 1st of Vault

2019 State Championships – Levels 6 & 7

  • Ellie 1st on Bars, Beam, All Around , Regional Qualifier
  • Silvia 1st on Bars

2019 State Championships – Xcel Bronze & Silver

Bronze

  • Kylie Jo 1st on Beam and Vault
  • McKenna 1st on Beam
  • Morgan 1st on Bars, Beam, and All Around

Furman Classic


Level 1 – 5 State Championships

                                                         Level 4

  • Claire 1st on Floor
  • Anna 1st on Bars
  • Shannon 1st on Beam
  • Layla 1st on Vault
  • Tatum 1st on Bars
  • Annabelle 1st on Vault, Beam, and Floor
  • Level 4 Team came in third place out of 23 teams.

                                                    Level 3

  • Kloe 1st on Bars
  • Makenna 1st on Floor
  • Peyton 1st on Bars, Beam, Floor, and All Around
  • Our Mighty Level 3 team, with only 5 members, came in Fourth Place out of 21 teams